Svenska Musikbiblioteksföreningen (SMBF) är en intresseorganisation för dig som arbetar vid musikbibliotek av alla slag, vid musikarkiv, dokumentationscentraler med mera, lika väl som för din institution. Föreningen

  • vill stärka samarbetet mellan olika musikbibliotek och musikarkiv i Sverige, övriga Norden och internationellt
  • vill öka förståelsen för musikbibliotekens och musikarkivens kulturella betydelse
  • vill verka för musikmaterialets tillgänglighet
  • driver frågor om utbildning och vidareutbildning för musikbibliotekarier och musikarkivarier
  • anordnar årliga temadagar/utbildningsdagar i samband med föreningens årsmöte
  • utger medlemsbladet Musikbiblioteksnytt, 4 nr/år

SMBF:s stadgar

Svenska musikbiblioteksföreningens styrelse från årsmötet 2020:

  • Styrelseordförande: Gunnel Jönsson, fd Sveriges Radio, gunnel.jonsson58[at]gmail.com
  • Vice ordförande: Tobias Danielsson, Musik- och teaterbiblioteket i Stockholm, tobias.danielsson[at]musikverket.se
  • Sekreterare: Anette Lindström, Umeå stadsbibliotek, anette.lindstrom[at]umea.se
  • Kassör: Besa Spahiu, Musik- och teaterbiblioteket i Stockholm, besa.spahiu[at]musikverket.se
  • Styrelseledamot: Staffan Lundmark, fd DAUM, Umeå, staffanlundmark[at]hotmail.com
  • Styrelseledamot: Anna-Karin Skansen, Musikhögskolan Ingesund, Arvika, anna-karin.skansen[at]kau.se

Valberedning:
Inger Jullander, Biblioteket för musik och dramatik vid Göteborgs universitet, inger.jullander[at]ub.gu.se
Lena Nettelbladt, Stockholms konstnärliga högskola, lena.nettelbladt[at]uniarts.se

Revisorer:
Agneta Wihlstrand, Karlstad stadsbibliotek, agneta.wihlstrand[a]karlstad.se
Ewa Persson, Karlstad universitet, ewa.persson[a]kau.se
Revisorssuppleant: Harriet Aagaard, Kungliga biblioteket, harriet.aagaard[at]kb.se

Utomlands
Swedish Branch of IAML

är en svensk sektion av International Association of Music Libraries, Archives and Documentation Centres (IAML), som grundades 1951 och är verksam i drygt 40 länder med drygt 1 700 medlemmar. Som medlem i SMBF är du automatiskt medlem (utan extra kostnad) i IAML, och får dess tidskrift Fontes artis musicae (också 4 nr/år).

En viktig del av IAML:s verksamhet är de årliga internationella konferenserna, som är öppna för alla medlemmar.


SMBF
Denna sida senast uppdaterad 2020-11-02